Share →

Co warto zobaczyć na wakacjach w Gruzji?

 Gruzja

Gruzja kojarzy nam się często z dobrym winem, pysznym jedzeniem oraz wyjątkową, gościnną atmosferą. Słusznie – z pewnością spotkamy się tam z przyjaznym przyjęciem i przeżyjemy niezapomniane, pełne relaksu chwile. Oprócz tego możemy także zobaczyć wiele cennych zabytków, również tych znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Gruzja – kraj pełen kontrastów

 

Choć jeszcze do niedawna dosyć rzadko podróżowaliśmy w tym kierunku, dziś wakacyjne wyprawy do Gruzji stają się coraz popularniejsze. Kuszą nas stosunkowo niskie koszty takiej podróży oraz samego życia na miejscu, lecz także ogromna atrakcyjność samego kraju. Z jednej strony znajdziemy tam górskie szczyty, idealnie nadające się do jazdy na nartach czy wspinaczki. Z drugiej strony, miłośnicy plażowania będą mogli wylegiwać się nad pięknym Morzem Czarnym. Dodatkowym plusem są niewygórowane koszty podróży, a także samych objazdowych wycieczek po Gruzji – wiele ciekawych ofert znajdziemy np. w biurze podróży Rainbow Tours. Mieszkańcy tego kraju są niezwykle gościnni i przyjaźni, z pewnością pomogą nam w przypadku jakichkolwiek kłopotów, dlatego Gruzja jest też świetną opcją dla początkujących podróżników.

 

Zadziwiające miasta

 

W Gruzji znajdziemy mnóstwo prawdziwych perełek – wiele zabytków zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego też warto wybierać wycieczki objazdowe bądź na własną rękę organizować wypady do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc. Z pewnością należy do nich Tbilisi – stolica kraju, będąca jednocześnie największym gruzińskim miastem. Góruje nad nim przepiękna forteca Narikala, zobaczyć musimy też katedrę Awlabari oraz Stare Miasto. Warto skorzystać z tradycyjnej bani, w której możemy wykąpać się po trudach zwiedzania. Ogromny podziw turystów budzą skalne miasta: Wardzia, Uplisciche oraz Dawit Garedża, a także Kutaisi z zabytkowym monastyrem i katedrą.

 

Smaki Gruzji

 

Nie da się ukryć, że wiele osób wybiera Gruzję jako cel wakacyjnych podróży właśnie ze względu na tradycyjną gruzińską kuchnię. Co w niej tak zachwyca smakoszy na całym świecie? Z pewnością rozmaitość, wspaniałe doprawianie potraw, dostęp do wielu ciekawych składników. Warto wiedzieć, że niemal każda tradycyjna gruzińska potrawa gotowana jest na różne sposoby w poszczególnych regionach. Chyba największą popularnością cieszy się chaczapuri, czyli placek z serem. Dobrze znana jest też dolma – danie podobne do naszych gołąbków, nadziewane jednak baraniną oraz zawijane w liście winogron. Sławę zdobyły też gruzińskie pierożki chinkali oraz kababi – gruziński kebab. O winach chyba nie trzeba wspominać… Wybierając się do Gruzji możemy liczyć na ogromne bogactwo przeżyć, zarówno dla ciała, jak i dla ducha.