Share →

Dżerba: piękno tunezyjskiej wyspy

W tym kraju egzotyka i doskonałe zagospodarowanie turystyczne stanowią spójną całość. Tunezja stała się jednym z tych państw afrykańskich, które na stałe zagościło w ofertach biur podróży. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie tego kraju jest wyspa Dżerba. Co warto o niej wiedzieć?

Djerba-Houmt-Souk-Kasbah

Wyspa przyjazna turystom

Otoczona wodami Zatoki Gabes Dżerba przyciąga swym równinnym charakterem, pięknymi plażami i luksusowymi hotelami. Z jakich względów stała się jednym z najchętniej wybieranych miejsc na wczasy w Tunezji? Przyczyn jej sukcesu jest wiele. Kuszą idealne warunki do uprawiania sportów wodnych oraz komfortowe pola golfowe. Ze względu na ukształtowanie powierzchni jest ona wyjątkowo atrakcyjna dla rowerzystów, a wycieczki na dwóch kółkach po terenie wyspy cieszą się wielkim powodzeniem. W ich trakcie można podziwiać zabytki zarówno islamskie, jak i te przypominające o miejscowej społeczności żydowskiej. Jakie miejscowości warto odwiedzić w czasie pobytu na tej wyspie?

Humt Suk: wyspiarska stolica

Humt Suk jako największe miasto Dżerby cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przyciąga ciekawą zabudową, w której wyróżniają się zabytki islamskie. Wzniesiony w XVIII wieku meczet o typowo tureckim charakterze jest jednym z symboli miasta. Pięknie prezentuje się również XIII-wieczny fort, którego mury były świadkami krwawych starć między Aragończykami a Turkami. Obiektem, który z pewnością warto uwzględnić w programie wycieczki do tego miasta, jest Muzeum Tradycji i Sztuki Ludowej. Miejsce to przyciąga przede wszystkim wspaniałą kolekcją strojów ludowych.

Miejscowości, których pominąć nie można

Na wyspie nie brak też miasteczek i wiosek, które mimo niewielkich rozmiarów mogą oczarować swą specyfiką. Jedną z ciekawszych miejscowości jest tu dawna osada żydowska, na terenie której do dziś można podziwiać piękne synagogi. To Hara Seghira, będąca w dalszym ciągu ważnym żydowskim ośrodkiem pielgrzymkowym. Zachwyca też wioska Guellala, która swą sławę zdobyła dzięki miejscowym garncarzom. Ich tradycyjne wyroby cieszą się ogromnym uznaniem, a liczne pracownie i galerie stały się tu główną atrakcją turystyczną.

Wyspa Dżerba jest jednym z najpiękniejszych zakątków tego kraju, jednak miejsc idealnych na wczasy w Tunezji jest znacznie więcej. Wystarczy zajrzeć na stronę Rainbow Tours, by przekonać się o tym, jak bogatą ofertę turystyczną proponuje to afrykańskie państwo. Zarówno kurorty nad Morzem Śródziemnym, jak i beduińskie wioski mają swój niezwykły urok i przyciągają miłośników podróży z całego świata.