Share →

Jak ubrać się w góry?

zalando

Wybierając się w góry, stajemy przed dylematem – spakować wiele ubrań i nie przemarznąć w razie załamania pogody czy relaksować się przemierzając górskie szlaki z lekkim plecakiem? Rozwiązaniem są nowoczesne ubrania i buty szyte z odpowiednich materiałów i zaopatrywane przez producentów w coraz więcej innowacyjnych rozwiązań.

Kurtka

Wielu wędrowców górskich doceniło już zalety termoaktywnej bielizny. Również w innych elementach ubioru warto zwrócić uwagę na aspekt odprowadzania wilgoci i zatrzymywania ciepła. Nowoczesne kurtki membranowe są oddychające oraz wodo- i wiatroszczelne jednocześnie. Zapewnia to optymalną termoregulację i ciepło. Nieco tańszym, a również dobrym rozwiązaniem jest kurtka z możliwością odpięcia polaru od warstwy zewnętrznej. Taka opcja zaoszczędzi nam potrzeby upychania osobnej bluzy polarowej do plecaka. Pamiętajmy, że absolutnie niezbędnym elementem każdej kurtki jest regulowany kaptur.

Spodnie

Minęły już czasy zdobywania szczytów w jeansach. Nadają się one do spacerów po dolinach i pod reglami, ale w wysokich górach lepiej sprawdzą się spodnie z materiału wielostrefowego oraz te z możliwością odpinania nogawek. Często zaopatrzone są też w boczne zamki, kilka wygodnych kieszeni i zatrzaski do regulacji obwodu. Dzięki temu znając swój rozmiar, możemy nie przepłacać i kupić takie spodnie w sklepie internetowym bez dokładnego mierzenia. Znajdziemy je m.in. w sekcji Outdoor w Zalando.

Buty

W górach jak w żadnych innych warunkach test zdają tylko odpowiednio dobrane buty. Aby czuć się w nich komfortowo, musimy zadbać o odpowiednie skarpety, ponieważ obuwie zakładane w góry jest bardziej twarde i ciężkie niż zwykłe buty turystyczne. Istnieje wiele ich rodzajów, każdy powinien dokonać wyboru indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie butów. Czy będziemy chodzić głównie po śniegu, czy planujemy raczej jogging po lesie? To ważne pytania przy doborze butów dedykowanych różnym aktywnościom górskim. Na podejścia najlepsze będą buty trekkingowe. Jeśli nie wybieramy się w wysokie góry, to ich lekka odmiana hikingowa również będzie wystarczająca. Z kolei w skalistym terenie najlepiej sprawdzą się buty wspinaczkowe. Na własnych nogach przekonamy się, jak wielką różnicę robi w górach dobra jakość obuwia.