Share →

s

 

Spanie w coraz to chłodniejszych porach roku wymusiło na mnie kupno nowego śpiwora. Loap’y przyciągnęły moją uwagę markowymi materiałami i relatywnie niską ceną. Wybrałem Moritza z założeniem, że będzie to mój śpiwór wiosenno-jesienny. Na zimę chciałem dodatkowo wrzucać do środka 1 kg Pajaka…

Spanie w coraz to chłodniejszych porach roku wymusiło na mnie kupno nowego śpiwora. Loap’y przyciągnęły moją uwagę markowymi materiałami i relatywnie niską ceną. Wybrałem Moritza z założeniem, że będzie to mój śpiwór wiosenno-jesienny. Na zimę chciałem dodatkowo wrzucać do środka 1 kg Pajaka…

 

l

 

 

Dane producenta:

materiał zewnętrzny: DuPont Tactel Rip Stop

materiał wewnętrzny: Nylon Taffeta 210T

wypełnienie: Quallofill firmy DuPont (obecnie Thermolite Quallo)

gramatura wypełnienia: 2×130 g/m2

zamek: dwustronny YKK 5 CNt

wymiary: 220 x 80 x 55 cm

waga: 1750g (realna waga 1550g)

wymiary worka: 23,5 x 43/33 cm

temperatury: +10/-3/-10/-15°C

 

Materiały:

mm

W śpiworze zastosowano markowe materiały. Miały one w moim mniemaniu zapewnić wysoką trwałość śpiwora (zwłaszcza wypełnienia). Materiał zewnętrzny to Tactel Rip Stop marki DuPont, należy pamiętać, że ta nazwa obejmuje dosyć szerokie spektrum tkanin. Kratka rip-stopu jest co 3mm. Materiał wewnętrzny to miła w dotyku, syntetyczna Taffeta. Wypełnienie stanowił dwa lata temu Quallofill marki DuPont, obecnie nazywa się to Thermolite Quallo, ale intuicja podpowiada zmianę samej nazwy przez koncern.

 

m

 

bBudowa:

Jest to oczywiście śpiwór typu mumia. Ze względu na wielkość najlepiej będą się w nim czuli wysocy ludzie. Osoby poniżej 180 cm wzrostu chcące posiadać bardzo dopasowany śpiwór powinny raczej poszukać czegoś innego. Z kolei dla wygodnickich jest to zaleta. Ja mimo tego całego dążenia do obniżania wagi raczej należę do tych drugich. 🙂
Konstrukcja jest dwuwarstwowa 2x130g/m2, szyta szwami dystansowymi [12]. Waga podawana przez producenta jest zawyżona, realna waga z workiem wynosi 1550g. Różnica 200g to dużo, ale na korzyść relacji waga śpiwora/grubość wypełnienia. Posiada dobrze wyprofilowany kaptur ocieplony dodatkowym wypełnieniem, co ciekawe w tuneliku linki do ściągania kaptura również znajduje się wypełnienie [8]. Był tu system jednoręcznego ściągania linki, ale nie pasowało mi to i uciąłem pętelkę trzymającą stoper [4].  Kołnierz termiczny zapinany na rzepy [3] i ściągany linką poprowadzoną środkiem listwy. Oczywiście jest tez kieszonka zamykana na krótką tasiemkę velcro [5].

bDwustronny zamek YKK [6] jest chroniony listwą termiczną [2], która sama została przyszyta „na wylot”. Teoretycznie powinna powstać tam „zimna strefa”, jednak po zapięciu śpiwora ustawia się prostopadle i dobrze izoluje zamek. Zdjęcia obok powinny wszystko wyjaśnić. Przed wcinaniem materiału dobrze chronią taśmy przyszyte wzdłuż całego ekspresu [7]. Sporadycznie zdarza mu się wciąć materiał wierzchni. Przed samowolnym rozpinaniem zamek zabezpieczony jest rzepem [13].

mKonik od strony głowy ma skrzydełka po obu stronach, natomiast dolny tylko od zewnątrz, co zmusza do obsługi do zewnątrz w celu np. zamknięcia wentylacji nóg. Stopy są wyprofilowane [10] i ocieplone dodatkowym wypełnieniem. Na samym końcu śpiwora znajdziemy pętelki [9].

 

 

 

 

kWorek kompresyjny:

Worek uważam za dobrze skonstruowany. Firmowo ma dwa sznurki ściągające: na końcu i pod tą czerwoną taśmą. Już krótkie użytkowanie ujawniło nieprzydatność tego drugiego. Wkładanie śpiwora do worka na mrozie nie należy do przyjemności, ponieważ jest trochę przymały, a ręce marzną. Kompresja polega na ściągnięciu czterech pasków, z których każdy posiada osobną klamerkę samozaciskową. Jedyne do czego mógłbym się doczepić to luzujący się stoper sznurka. Poradziłem sobie z tym dodając drugi stoper i wkładam sznurek pod taśmę kompresyjną.

 

 

Termika:

Śpiwór kupiłem jako trzy-sezonowy, absolutnie nie patrząc na temperatury podawane przez producenta, które dwa lata temu były wyssane z palca. Obecnie producent (a bardziej dystrybutor) informuje o komforcie -3°C z czy mogę się zgodzić, więc do zastosowań jesienno-wiosennych termika wydaje się być idealna. Na początku (2 lata temu) użytkowania lekkie przymrozki nie były mi straszne. Oczywiście jak to mają w zwyczaju syntetyki po tym okresie nieznacznie się zbił. Ostatni wyjazd pozwolił mi ocenić komfort na 3°C, co również nie jest złym wynikiem. Pamiętajmy, że z racji gabarytów śpiwora mniejsze osoby nie będą go dokładnie wypełniać, co wzmoży prądy konwekcyjne i termika się pogorszy.
Do zimowych zastosowań przewidywałem jakieś docieplenie. Wpierw był to Pajak 1kg Bag. W takim zestawie spałem przy ok. -7° C odczuwając minimalistyczny komfort. Następnie zacząłem spać w kurtce puchowej i przy -10° odczuwałem pełen komfort z objawami niewielkiego przegrzania.

eEksploatacja:

Dwa lata użytkowania prócz wymienionego zbicia ujawniła wadę materiału wierzchniego. Tkanina okazała się nieodporna na wszelakie zaciągnięcia i mechaci się zwłaszcza w nogach. Dodatkowo włókna tworzące siatkę rip-stop pod wpływem wilgoci kurczą się (materiał w nogach już nieodwracalnie). Tkanina jak zawilgotnieje to przypomina pościelową korę. Czasami potrafi przez nie uciec jakieś włókienko wypełnienia. Wymienione „usterki” bardziej wpływają na wygląd, niż rzeczywistą funkcjonalność, ponieważ nie jest to śpiwór puchowy.
Trochę męczące jest zapinanie rzepów kołnierza termicznego. Zamek zabezpieczony rzepem często rozpina się na kilka cm. Osobiście wolałbym zamek z blokowanym konikiem, ale to przyniosłoby pewnie inne problemy. Ani razu go nie prałem, co zaczyna juz być odczuwalne, zwłaszcza gdy śpiwór jest mokry.

Podsumowanie:

Uważam, że dokonałem bardzo dobrego wyboru za dobrą cenę (200zł). Śpiwór spełnił moje oczekiwania. Myślę, że jego następcą będzie również Loap, tylko jeden z jego grubszych braciszków, bardziej pod zimowe warunki. Pamiętajmy, że śpiwory syntetyczne nie są wieczne. Po kilku latach tracą swoje właściwości i nie ważne jak bardzo są high-tech, nie ma na to rady, więc nie ma co przepłacać…

 


 * zapraszamy do dyskusji na forum w temacie: [Śpiwory syntetyczne] Loap St Moritz

Dodaj komentarz