Share →

Autor: Michun

hit

[…] można powiedzieć , że śpiwór jest „worth every penny” :-). Mam na myśli to , że każda wydana na ten zakup złotówka znajduje swe pokrycie w jego wartości. A że nie jest tych złotówek zbyt dużo..? […]

Dane producenta

– kształt mumia
– konstrukcja – dwuwarstwowy
– tkanina zewnętrzna MICRO RIP-STOP
– tkanina wewnętrzna MICROFAZA
– materiał ocieplenia EHT 2×100
– zakres temperatur 18 – 12 / -2 / -10 st. C
– dostępny na wzrost 180 cm o wymiarach 210x80x50 cm
lub na 200 cm o wymiarach 230x80x50 cm
– waga odpowiednio 1200 g lub 1400 g
– wymiary worka :22×40(20 po kompresji) cm
– pojemność worka : 18(8 po kompresji) l
– zamki YKK
– worek z Cordury+Teflon
(pogrubiłem dane wersji L , którą posiadam)
cena pająka (pod nazwą HIT) 298,-
cena zakupu w skalniku (pod nazwą HIT-Kozica) 199,-

Śpiwór , jak wynika z parametrów temperaturowych, jest przeznaczony na długi sezon od wczesnej wiosny po późnej jesieni.

Wykonanie , jakość , materiały
Kolory to jasny i ciemny khaki. Materiał zarówno od wewnątrz jak i – co mniej istotne – ten zewnętrzny są bardzo przyjemne w dotyku . Materiał wewnętrzny jest dość śliski , ciemny i nie brudzi się łatwo.
Zamek dwukierunkowy YKK posiada taśmę zabezpieczającą suwak przed zablokowaniem przy zapinaniu i faktycznie zjawisko takie nie zachodzi.
Stopery kaptura również nie sprawiają problemów.
Śpiwór jest porządnie uszyty , wszystkie elementy wypełniają warunki dobrej jakości.

Własności użytkowe
W śpiworze jest dodatkowa wkładka termiczna w okolicach stóp , tzn. na spodzie . Zamek ocieplany jest dodatkową listwą termiczną szerokości 7 cm. Śpiwór posiada wewnętrzną kieszeń 20×20 cm zapinaną na rzep . Śpiwór ma też doszyte przydatne pętle do zawieszenia go w pozycji pionowej , zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz.
W śpiworku tym spałem w różnych warunkach pogodowych – zarówno na wietrznym tarasie w Poznaniu jak i w grudniu w Tatrach w namiocie na śniegu.

hit

Ogólnie można powiedzieć , że podane parametry termiczne odpowiadają prawdzie , pod warunkiem wszakże , ze nie jest się narażonym na podmuchy wiatru. Kiedy gospodarz namiotu otworzył go dla przewietrzenia (sam spał w puchówce , no to zadowolony…) , w Hicie zrobiło się chłodno w nocy już przy temperaturze tylko lekko poniżej zera. A ja byłem optymistycznie w samej bieliźnie. Ale trzeba przyznać , że piździło wtedy niemiłosiernie (ostatni dzień halnego). Na naszym październikowym zlocie w Gorcach też namiot pozostał otwarty na noc , co poskutkowało oblaniem śpiwora do kolan nocnym deszczem ; ale fakt ten zauważyłem dopiero rano po przespanej nocy , ponieważ zamoczenie wierzchniej warstwy nie miało wpływu na wnętrze śpiwora i jego własności cieplne.
Przed podmuchami wiatru można się częściowo chronić zaciągając prawie całkowicie kaptur. Niestety , ja mam wtedy jakieś klaustrofobiczne wrażenia…
Ogólnie nie jest to śpiwór zimowy , a moje użytkowanie go tej zimy wynika z rozpaczy , braku czegoś lepszego oraz ciepłej zimy 🙂 No , ale można przeżyć ,więc to też dobrze o nim świadczy.
Nie ma co pisać o cieplejszych porach roku ani o pobytach w schroniskach , bo to oczywiste , że wtedy nie ma żadnych problemów.
Worek kompresyjny nie pozwala według mnie na tak silne ściśnięcie zawartości , jak to podaje producent. Worek po wypełnieniu go śpiworem robi się bardzo pękaty i ogólnie miałem nadzieję , ze będzie mniejszy.
(linijka obok śpiwora ma 30 cm długości)

hit

Zajmuje ok. 4/5 dolnej komory plecaka 60l.
Reasumując , można powiedzieć , że śpiwór jest „worth every penny” :-). Mam na myśli to , że każda wydana na ten zakup złotówka znajduje swe pokrycie w jego wartości. A że nie jest tych złotówek zbyt dużo..? No cóż , trudno byłoby spodziewać się czegoś więcej. W końcu kosztował poniżej 200 zł.


* jeżeli chcesz o tym podyskutować, zapraszamy

Dodaj komentarz