Share →

rzeznik-m-strojny-675_maleSportowa odzież kompresyjna to nowość na polskim rynku, jednak na zachodzie zdążyła się już na dobre zadomowić kilka lat temu. Z wielkim entuzjazjem została przyjęta zarówno przez wyczynowych sportowców oraz przez zwykłego Kowalskiego, a raczej Smitha czy Schmidta. Na początku należałoby jednak przybliżyć samo zagadnienie odzieży kompresyjnej- czym jest i czemu ona służy?

Sportowa odzież kompresyjna to nowość na polskim rynku, jednak na zachodzie zdążyła się już na dobre zadomowić kilka lat temu. Z wielkim entuzjazjem została przyjęta zarówno przez wyczynowych sportowców oraz przez zwykłego Kowalskiego, a raczej Smitha czy Schmidta. Na początku należałoby jednak przybliżyć samo zagadnienie odzieży kompresyjnej- czym jest i czemu ona służy?

Odzież kompresyjna nie jest wcale takim nowym wynalazkiem jak niektórzy z was zapewne na początku pomyśleli. Samo pojęcie kompresji ma już kilka tysięcy lat. Od zarania dziejów kompresja była wykorzystywana przez człowieka. Kompresja, a raczej ucisk, bo z tym głównie utożsamiamy to pojęcie. Kiedy człowiek uległ jakiemuś wypadkowi czy po prostu się zranił to w przypadku krwawiącej rany pierwszą i najważniejszą czynnością związaną z pierwszą pomocą było uciśnięcie krwawiącego miejsca w celu powstrzymania krwotoku. Mowa tu o ucisku miejscowym, który ma za zadanie blokować przepływ, a właściwie upływ krwi. Inne zastosowanie ucisku – bliższe już zagadnieniu, które tutaj poruszam – opracowano w medycynie kilkadziesiąt lat temu. Wieloletnie badania dowiodły, że stosowanie zmiennego ucisku ma pozytywny wpływ na układ krążenia dolnych (i nie tylko) partii naszego ciała.

 

44551_148489798503496_112498232102653_369708_6865105_n

Osoby narażone na żylaki, zakrzepicę i inne dolegliwości – czyli właściwie większość z nas – dzięki zastosowaniu odzieży opartej na zmiennym ucisku doświadczają wyraźnej ulgi jeśli chodzi o dolegliwości bólowe (związane chociażby z nadmierną opuchlizną).  Nic dziwnego, że bardzo często osobom, których praca wymaga długotrwałego stania czy siedzenia zaleca się noszenie odzieży uciskowej. Oczywiście najlepszym przykładem są kobiety w ciąży gdyż to właśnie nim w pierwszej kolejności lekarze zalecają medyczne pończochy kompresyjne, by niwelować ryzyko pojawienia się i rozwoju żylaków.

 

215451_205845496101259_112498232102653_760349_1678522_n

Jak działa sama odzież kompresyjna ? W wielkim skrócie (nie jestem ekspertem i nie mam wykształcenia medycznego a jedynie troszkę postanowiłęm zgłębić temat) Poprzez zastosowanie stopniowego ucisku żyły się lekko zwężają a zastawki w nich domykają, dzięki czemu krew jest wypychana szybciej w stronę serca (w kontekście sportowców) – w rezultacie następuje resorpcja kwasu mlekowego i toksycznych resztek przemiany materii. Stąd krew bogata w wiekszą ilość tlenu wraca tętnicami do mięśni.

Dlaczego piszę o stopniowym ucisku i jaka jest jego konsekwencja ? Ze względów zdrowotnych nie wolno stosować innego ucisku niż stopniowy (a broń boże odwrotnego tzw. kompresji odwrotnej o czym nieco później). Reguła jest jedna. Im bliżej serca tym ucisk musi być mniejszy. Inaczej to ujmując,  im niżej i bliżej stóp tym większy ucisk powinien być (oczywiście w przyjętych normach) Logiczne jest, aby krew była wypychana w stronę serca, a nie blokowana na wysokości łydki.

 

Andreas_Pohle

To tyle apropos samej kompresji. Czas na przełożenie tego na sportowców i zwykłego Kowalskiego podając jakie zalety się z tym wiążą.
Dzięki jednej funkcji, o której napisałem czyli szybszej resorpcji mleczanu i toksycznych resztek przemiany materii udowodniono, że mięśnie znacznie szybciej się regenerują po wysiłku i wolniej męczą się w trakcie wysiłku. Dlatego też w pierwszej kolejności po skarpety kompresyjne  (pierwszy produkt jaki się pojawił na rynku) sięgnęli triatloniści i biegacze. Głównym zastosowaniem jest tu wspomniana szybsza regeneracja przed i powysiłkowa. Pod tym kątem, wielu zawodowców sięgnęło po skarpety kompresyjne i bardzo sobie chwali ich działanie (na sieci krąży wiele zdjęć czołowych zawodników, między innymi słynne zdjęcia ekipy Liquigas wychodzących z autobusu w białych i zielonych CEPach podczas Tour de France).
Ponadto, dzięki kompresji mięśnie łydek, wiązadła, oraz ścięgna są stabilizowane, co pełni funkcje zapobiegające i minimalizujące ryzyko powstawania kontuzji przeciążeniowych takich jak chociażby shin splints. Dodatkowo wiele osób odczuwa lżejszy bieg czy jazdę na rowerze oraz mniejsze zmęczenie (w przypadku CEP te korzyści zostały potwierdzone w badaniach klinicznych przeprowadzonych na sportowcach). Innym świetnym zastosowaniem odzieży kompresyjnej są długotrwałe loty samolotem, podróże samochodem czy po prostu długotrwałe stanie. Nogi po całym dniu spędzonym w nieruchomej pozycji nie są opuchnięte i obolałe czy też jak kto woli nie ma efektu „ciężkich nóg”.

 

Abu_Dhabi_Challenge

Wszystko pięknie i cudownie ale czy są jakieś przeciwskazania do stosowania sportowej odzieży kompresyjnej? Niestety są. Osoby z miażdzycą czy też tzw. stopą cukrzycową nie mogą korzystać z takiej odzieży (ale to pewnie sami już wiedzą od swoich lekarzy).

No i najważniejsza kwestia. Czy każda podkolanówka na rynku jest kompresyjną i spełnia te same funkcje, a co ważniejsze czy jest bezpieczna ?
I tu dochodzimy do sedna problemu. Z racji popularności jaką zyskała na zachodzie odzież kompresyjna, wiele firm rzuciło się na ten segment rynku nazywając swoje produkty kompresyjnymi bądź „compression” licząc, że uda się im coś uszczknąć dla siebie. Wypuściły skarpety do złudzenia przypominające kompresyjne często za pół ceny albo i lepiej (w końcu podkolanówka to podkolanówka) wprowadzając potencjalnych klientów w błąd. Niestety prawda jest gorzka i brutalna. Zwykle skaprety typowych firm sportowych nie mają nic wspólnego z prawdziwą odzieżą kompresyjną a w niektórych przypadkach są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlaczego ?
Skarpety kompresyjne z racji swojej specyfiki muszą spełniać kilka niezbędnych warunków aby właściwie działały i nie szkodziły naszemu zdrowiu.
1)    W odzieży kompresyjnej ważny jest sposób poprowadzenia kompresji. Odpowiednio zaprojektowany produkt ma ucisk stopniowy (w przypadku CEP – graduated medi compression). Niestety znakomita więszkość sportowych skarpet oferowanych obecnie na naszym i nie tylko naszym rynku ma źle poprowadzoną kompresję. Zwykle jest tam tylko jeden stały poziom ucisku i to dość małej wartości, którego nie powinno się stosować, bo co najwyżej może zaburzać funkcje termoregulacyjne organizmu. To dlatego niektórzy użytkownicy skarżą się, że im po prostu strasznie gorąco w podkolanówkach. Stały ucisk to jeszcze pół biedy. Niestety są firmy, które wypuściły skarpety z tzw. odwrotną kompresją czyli odwrotnym uciskiem, gdzie cały ucisk zgromadzony jest na łydce. Mało tego, reklamują to jak gdyby nigdy nic pisząc bzdury typu „ucisk na łydce poprawiający krążenie” To tworzy przeszkodę dla krwi i jest szkodliwe dla zdrowia. Warto mieć na uwadze te właściwości wybierając swoją pierwszą parę skarpet. Zawsze należy spytać sprzedawcę o rodzaj kompresji.
1)    Stopień kompresji. W odzieży medycznej wyrażany jest w mmHg (minimetry słupa rtęci) czyli jest to ciśnienie jakie będzie wywierać taka odzież na nasz organizm. Stopniowi ucisku odpowiada odpowiednia klasa medyczna. Wyróżniamy 4 klasy medyczne przy czym trzecia i czwarta jest tak silnym uciskiem, że tylko lekarze przypisują swoim pacjentom gdy jest taka konieczność. Należy pamiętać, że za mały ucisk nie da żadnego efektu. Natomiast zbyt duży będzie szkodził zdrowej osobie zamiast pomagać. Bezpieczną klasą jest klasa pierwsza i druga. Przykładowo biegowe skarpety CEP mają ucisk na poziomie 18-25 (25 na poziomie kostki przechodzące stopniowo w 18 na poziomie łydki) mmHg co podpada pod drugą klasę medyczną.
2)    Sposób doboru. Odzież kompresyjna jest bardzo zaawansowanym produktem, dlateg też sposób dobierania rozmiaru nie pozostaje obojętny. Normą jest, że w przypadku skarpet aby wybrać właściwy rozmiar należy mierzyć obwód łydki w najszerszym miejscu a w przypadku spodni obwód uda. Dlatego, też jeśli ktoś wam proponuje skarpety kompresyjne dobierane na podstawie długości stopy to powinno wzbudzić waszą czujność. W końcu tam gdzie ma działać kompresja to wypadało by, aby rzeczywiście odpowiedni stopień ucisku był zagwarantowany.
Dlatego należy wystrzegać się firm, które nie mają w dziedzinie kompresji żadnego doświadczenia i zaplecza medycznego. Bardzo często okazuje się tylko, że modne słowo „compression” to tylko chwyt marketingowy podbijający cenę produktu  bez żadnego pokrycia w rezczywistości. Często też firmy stosują inne chwyty jak „compression fit” (fit zwykle pisane małym druczkiem na metce) oznaczające tylko tyle, że odzież jest dopasowana  i przylegająca do skóry, ale żadnych efektów wywierać nie będzie (chyba że placebo).
Mam nadzieję, że choć troszkę przybliżyłem temat stosunkowo młodego w Polsce produktu jak sportowa odzież kompresyjna. Gdyby ktoś miał jakieś pytania bądź wątpliwości to chętnie służę pomocą.

 

rzeznik-m-strojny-675_male

 


** Zapraszamy do dyskusji na forum w wątku: [Poradnik sprzętowy] Sportowa odzież kompresyjna

Dodaj komentarz