Share →

100_2163-001Buty mam od pięciu lat,używam ich przez cały rok głównie w Beskidach,więc najczęściej napotykają na błoto  i szutry, po wyjęciu z pudełka właściwie nie wymagały rozchadzania,dzięki systemowi MFS znacznie lepiej dopasowują się do stopy,niestety z upływem czasu jest on coraz mniej wyczuwalny, wydaje mi się że ma to związek z utratą właściwości rozprężających pianki. System sznurowania pozwala na dobre dopasowanie buta do stopy w każdej jego części,przelotki i haki nadal są w dobrym stanie,nie niszczą sznurowadeł. Podeszwa dobrze trzyma w błocie,na mokrych kamieniach jest trochę gorzej jednak nie odbiega od innych używanych przeze mnie butów. W początkowym okresie dość szybko zaczęła się ścierać jednak później efekt ten znacznie zwolnił,mimo to w chwili obecnej są już mocno wytarte(zwłaszcza na piętach).

Buty przyciągnęły moją uwagę w jednym z Krakowskich sklepów,po krótkiej rozmowie ze sprzedawcą okazało się iż są dostępne  w moim rozmiarze co niestety nie zdarza się zbyt często,kilkunastominutowa przymiarka i stałem się szczęśliwym posiadaczem modelu Borneo Pro MFS Meindla.

meindl-borneo-pro-mfs-001

Trochę danych:
cholewka – olejowany nubuk
wyściółka – naturalna skóra
podeszwa – Vibram Meindl Multigriff (B)
wkładki – Air Active Drysole
waga – 1520 g (para rozm. 43)

Zastosowano w nich system MFS (Memory Foam System),oraz DiGAfix.

MFS jest to system pianek reagujących na temperaturę,które pod wpływem ciepła stopy dopasowują się do jej kształtu,natomiast DiGAfix sprawia iż stopa jest mocniej trzymana w okolicach pięty i podbicia.

Pierwsze wrażenie:

Już na pierwszy rzut oka buty wyglądają solidnie, równe szwy,idealnie przylegający otok ,żadnych plam z kleju i bardzo gruba skóra rokują długie użytkowanie. Wydaje mi się że Meindl stosuje różne grubości skóry w zależności od rozmiaru obuwia,bo na moich jest ona znacznie grubsza niż na oglądanych przeze mnie butach w mniejszych rozmiarach,czy na modelu Borneo Pro MFS Lady   których od dłuższego czasu używa moja żona. Krótko mówiąc porządnie wykonany bucior.

100_2163-001

Są to klasyczne buty trekkingowe wyposażone w gumowy otok ochronny o wysokości ok.25 mm, zewnętrzna część buta wykonana jest z olejowanego nubuku,system sznurowania składa się kolejno z sześciu przelotek,dwóch haków blokujących,dwóch haków osadzonych na dodatkowym płacie skóry(system DiGAfix) oraz czterech haków w górnej części cholewki. Wyściółkę wewnętrzną tworzy gruba ale zarazem miękka skóra  z wybitymi otworami w okolicach pięty i kostki,takie same otwory znajdują się w górnej zewnętrznej części cholewki oraz na języku i mają za zadanie poprawienie wentylacji .Wszystkie łączenia wyściółki  jak również języka wykonane są płaskimi szwami.

100_2168-001

Język jest grubo wyściełany i od wewnątrz w dwóch trzecich długości obszyty ażurową tkaniną,natomiast końcowa jego część taką samą skórą jak wyściółka.Wszyto go dość wysoko do boków cholewki dzięki czemu nawet bez użycia stuptutów można pokonywać płytkie strumienie bez obawy że woda dostanie się do wewnątrz buta przez język.

100_2152-001

Zastosowano w nich podeszwę Vibram Multigriff która składa się z trzech warstw,pierwsza jest to warstwa stabilizująca,druga(środkowa)wykonana z pianki jest warstwą amortyzującą oraz trzecia będąca bieżnikiem. Podeszwa ma twardość (B) i jest zalecana do wymagających trekkingów w górach niskich. Wkładki o anatomicznym kształcie wykonane są z włókniny  dobrze chłonącej wilgoć, nie zwijają się i nie odkształcają dodatkowo tłumiąc wstrząsy.

100_1911-001

100_7258-001

Podsumowanie:

Buty mam od pięciu lat,używam ich przez cały rok głównie w Beskidach,więc najczęściej napotykają na błoto  i szutry, po wyjęciu z pudełka właściwie nie wymagały rozchadzania,dzięki systemowi MFS znacznie lepiej dopasowują się do stopy,niestety z upływem czasu jest on coraz mniej wyczuwalny, wydaje mi się że ma to związek z utratą właściwości rozprężających pianki. System sznurowania pozwala na dobre dopasowanie buta do stopy w każdej jego części,przelotki i haki nadal są w dobrym stanie,nie niszczą sznurowadeł. Podeszwa dobrze trzyma w błocie,na mokrych kamieniach jest trochę gorzej jednak nie odbiega od innych używanych przeze mnie butów. W początkowym okresie dość szybko zaczęła się ścierać jednak później efekt ten znacznie zwolnił,mimo to w chwili obecnej są już mocno wytarte(zwłaszcza na piętach).

100_2157-001

Otok nigdzie się nie odkleja ale w ostatnim czasie w miejscach gdzie but najmocniej pracuje zaczęły pojawiać się małe pęknięcia, moim zdaniem powinien być on trochę wyższy zwłaszcza w okolicy palców i pięty.

100_2160-001

Buty nie posiadają membrany,mimo to ich wodoodporność bardzo mile mnie zaskoczyła,przemokły tylko dwa razy,jednak pierwszy raz miało to miejsce podczas wiosennych roztopów w warunkach  tak niesprzyjających że chyba tylko wędkarskie wodery były by w stanie to wytrzymać,natomiast drugim razem większość wody weszła do butów po skarpetach (mea culpa). Brak membrany i system wentylacyjny sprawiają iż nawet podczas upałów wilgoć z buta jest dobrze odprowadzana,jednak w tym miejscu muszę zaznaczyć iż nigdy nie miałem problemów z nadmierną potliwością stóp,więc osoby które z tym problemem się borykają mogą mieć nieco inne odczucia. Przez długi okres impregnowałem je firmowym sportwaxem,co spowodowało że skóra stała się przesuszona,mniej elastyczna i zaczęły pojawiać się pęknięcie na szczęście buty w porę zostały poddane odpowiedniej renowacji i konserwacji dzięki czemu ich stan znacznie się poprawił.

Ogólnie jestem z nich bardzo zadowolony,w najbliższym czasie odeślę je do serwisu Meindla w celu wymiany podeszew i myślę że będą ze mną wędrować przez kilka kolejnych  lat.

100_2165-001


**Zapraszamy do dyskusji na forum w temacie: [Buty wysokie] Meindl Borneo Pro MFS

Dodaj komentarz