Share →

100_2196-001Kurtkę mam od pięciu lat,jednak jak to często z hardshellami bywa większość tego czasu spędziła w szafie i plecaku,aktywnie użyłem ją kilkanaście razy tak w sezonie letnim jak i zimowym. Jest ona bardzo wygodna a elastyczne panele wzmacniające sprawiają dodatkowo iż nie ogranicza ruchów. Na duży plus zasługuje świetnie skrojony kaptur,bardzo dobrze dopasowuje się on do głowy,nie ograniczając przy tym widoczności. Rzepy w nadgarstkach mocno trzymają,nie widać na nich śladów zużycia,nie wykazują tego również gumki i stopery w dolnym ściągaczu oraz w regulacji kaptura a raz zaciągnięte nie wymagają dodatkowej regulacji. Kieszenie boczne są dość płytkie,dodatkowym ich minusem jest fakt iż po zapięciu pasa biodrowego plecaka dostęp do nich jest praktycznie niemożliwy(moim zdaniem powinny być one umiejscowione wyżej),dostęp do kieszeni piersiowej jest wygodny, bez problemu pomieści ona GPS, czy telefon.

Po kilku latach użytkowania Alaski Mount & Wavea stanąłem przed faktem zakupu nowego hardshella,kurtka z przeznaczeniem krzakowo  trekkingowym więc poprzeczki nie stawiałem zbyt wysoko,grunt żeby nie przemakała,dobrze by było żeby choć trochę odprowadzała wilgoć i w myśl zasady że w przeciw deszczówce najlepiej oddychają otwory wentylacyjne posiadała takowe,do tego cena najlepiej nie przekraczająca 600pln. i nie rzucający się w oczy kolor. Temat mógłby wydawać się prosty,jednak nie w przypadku mojego dość niestandardowego wzrostu.W miarę przymierzania kolejnych niepasujących kurtek(za krótkie rękawy) sprawa koloru coraz bardziej przestawała być istotna a poprzeczka cenowa znacząco rosła,ostatecznie na placu boju został Berghaus (modelu niestety nie pomnę) oraz Mammut Motion którego to ostatecznie nabyłem.

Trochę danych:
-materiał Gore-Tex Pro Shell
-kaptur zintegrowany z gardą
-profilowane łokcie
-trzy kieszenie zewnętrzne
-siatkowa kieszeń wewnętrzna
-otwory wentylacyjne w rękawach
-stretchowe panele
-zamki YKK
-waga 566 gr.(rozmiar XL)

Opis:
Kurtka ma dopasowany krój,na ramionach,górnej części pleców,po bokach tułowia oraz  w wewnętrznej części rękawów i przednio środkowej części kaptura wszyte są wstawki z  elastycznego materiału,obwód dołu regulowany jest za pomocą gumki z dwoma stoperami.

Szwy wewnętrzne  podklejone są taśmą o szerokości 12mm,miejsca newralgiczne takie jak wszycie zamka,kaptura czy ściągacza kaptura  20mm,a wszystkie łączenia taśm są dodatkowo wzmocnione.Otwory wentylacyjne umieszczone są w rękawach na odcinku od łokcia do pachy i regulowane zamkiem bryzgoszczelnym o długości 25cm.

Rękawy na tyle obszerne by pomieścić dwie warstwy grubszej odzieży są około 5cm  dłuższe niż w większości przymierzanych przeze mnie kurtek.Wszyto je dość głęboko w pachę,mają profilowane łokcie a obwód w nadgarstkach regulowany jest za pomocą rzepów.

Kaptur zintegrowany z gardą wyposażony jest w mały lekko usztywniony daszek wykonany ze wspomnianego wcześniej elastycznego materiału przechodzącego w dość szeroki pas biegnący do tyłu przez środek głowy i kończący się mniej więcej na wysokości gardy tworząc patkę kryjącą stoper ściągacza kaptura.Pod daszkiem umieszczono tunel przez który biegnie gumka,jej końce wszyte są po obu stronach gardy,nadaje ona kształt daszka łączy się również z biegnącą w połowie wysokości kaptura gumką ściągającą tworząc wspólnie z nią system regulacji gardy i kaptura.

Garda jest dość wysoka (sięga mniej więcej nosa) od środka obszyta jest miłym w dotyku materiałem.

Dwustronny bryzgoszczelny zamek główny od wewnątrz na całej długości zabezpieczony jest trzy centymetrowej szerokości listwą,w górnej części posiada schowek na suwak.

Bryzgoszczelne zamki zastosowano również w kieszeniach zewnętrznych.

100_2196-001

Kieszenie boczne są wysokie,ale dość wąskie (dł. zamka 24 cm), kieszeń piersiowa cięta jest pod skosem (dł. zamka 17 cm). Kieszeń wewnętrzna o wymiarach 16×25 wykonana jest z elastycznej siatki i zamykana zamkiem.

Podsumowanie:
Kurtkę mam od pięciu lat,jednak jak to często z hardshellami bywa większość tego czasu spędziła w szafie i plecaku,aktywnie użyłem ją kilkanaście razy tak w sezonie letnim jak i zimowym. Jest ona bardzo wygodna a elastyczne panele wzmacniające sprawiają dodatkowo iż nie ogranicza ruchów. Na duży plus zasługuje świetnie skrojony kaptur,bardzo dobrze dopasowuje się on do głowy,nie ograniczając przy tym widoczności. Rzepy w nadgarstkach mocno trzymają,nie widać na nich śladów zużycia,nie wykazują tego również gumki i stopery w dolnym ściągaczu oraz w regulacji kaptura a raz zaciągnięte nie wymagają dodatkowej regulacji. Kieszenie boczne są dość płytkie,dodatkowym ich minusem jest fakt iż po zapięciu pasa biodrowego plecaka dostęp do nich jest praktycznie niemożliwy(moim zdaniem powinny być one umiejscowione wyżej),dostęp do kieszeni piersiowej jest wygodny, bez problemu pomieści ona GPS, czy telefon. Wygodne w użyciu są również otwory wentylacyjne. Wodoszczelność i odprowadzanie wilgoci utrzymane jest na wysokim poziomie,niestety zamek główny przepuścił wodę do środka,jednak miało to miejsce podczas bardzo mocnego zacinającego z wiatrem deszczu.Nie wiem czy powodem tego była jakaś wada zamka,czy też listwy ochronnej,która jest zdeformowana i nie przylega do zamka na całej jego długości.

Na kilka dni przed końcem gwarancji na materiale gardy zaczęły pojawiać się uszkodzenia,jednak kurtka była mi w tym okresie potrzebna i zlekceważyłem to nie odsyłając jej na reklamację, niestety kilka tygodni później to samo zaczęło się dziać na lewym przednim panelu i plecach.
Są to bąble wychodzące na czerwonym materiale,wygląda to tak jakby materiał zewnętrzny odklejał się od membrany.

Na szczęście nie zaobserwowałem aby wadliwe miejsca przemakały.

Mammut jest firmą posiadającą dość dobrą renomę na rynku a za produkty tej marki trzeba wydać wcale nie małe pieniądze,biorąc pod uwagę drobne niedociągnięcia (kieszenie boczne,listwa ochronna zamka) jak również uszkodzenia materiału(choć tutaj doszukiwał bym się raczej winy W.L. Gore) oraz  fakt iż kurtka była używana bardzo mało w ocenie końcowej pozostaje pewien niesmak.


**Zapraszamy do dyskusji na forum w temacie: [Kurtki] Mammut Motion Pro Shell

Dodaj komentarz