Share →

uploadfromtaptalk1353696633750Nogawki posiadają zamki bez materiału pomiędzy rzędami ząbków, z jednej strony nie pozwalają na ich poszerzenie, a z drugiej łatwiej je podwinąć prawie pod kolana. Po zapięciu zamków nogawki idealnie opinają  trekkingowe buty od lekkich modeli po klasę backpacking/mountainering (np. La Sportiva Makalu). Mimo braku jakichkolwiek zatrzasków wszytko się ładnie trzyma. Z Cordury zrobione są wewnętrzne strony kostek i lamówka nogawki, oba te elementy znacząco usztywniają mankiety, co szczególnie widać przy niskich butach. Z resztą te spodnie są zaprojektowane do wysokich butów, nieco krótsze, kończą się gdzie powinny na trekkingowych butach, na niskich są ciut za krótkie. Ciekawostką są asymetryczne (1-1,5 cm) końcówki nogawek, z przodu jest dłuższa i bardziej nachodzi na but.

Zainspirowany modelem Montane Terra zacząłem przeglądać katalogi różnych producentów w poszukiwaniu rozciągliwych spodni softshell z wentylacją na udach. Jedyne co udało mi się znaleźć to Vaude Alpinian. Choć krój był dość dziwny w porównaniu do popularnych modeli to postanowiłem zaryzykować.

Kilka słów producenta:

Bardzo wygodne i oddychające spodnie świetnie nadające się do wspinaczki i na górskie wycieczki. Wąski krój i elastyczność powodują, że pasują jak druga skóra.
– w pasie ściągane gumą i wiązane na tasiemkę
– rozporek
– 2 kieszenie na zamek z przodu i jedna z tyłu
– profilowane kolana
– dół nogawek wzmocniony przy kostkach Cordurą
– dół nogawek rozpinany na zamki
– waga: 355 g
– materiał: 94% poliamid, 6% elastan Wstawki: 93% poliamid, 7% elastan

Materiały:

Alpiniany są zbudowane z trzech rodzajów tkanin oxford, dubleweave i singleweave. Ta pierwsza to czarna Cordura 300 wystpuje na wewnętrznych stronach kostek oraz jako lamówka nogawek. Dubleweave koloru szarego to nic innego jak znana ze wielu modeli softshellowych spodni dzianina z wewnętrznym meszkiem-kropkami. Jest rozciągliwa w cztery strony. Zrobiono z niej kolana i siedzenie. Reszta spodni zrobiona jest z ciemnoszarego i czarnego singleweave rozciągliwego dwukierunkowo. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i odpowiednie ich umiejscowienie poszerza właściwości użytkowe. Wiatroodporność jest bardzo dobra, na przewracającym wietrze komfort był zachowany.

Budowa:

Koncepcja Alpinianów opiera się na połączeniu klasycznych spodni softshell z popularnymi niegdyś secondskinami. Kiedyś w takich chodziłem po górach, ale mimo niezaprzeczalnego komfortu brakowało im funkcji spodni typu kieszenie czy cywilizowany wygląd ;Projektanci Vaude stanęli na wysokości zadania tworząc spodnie bardzo dopasowane i ergonomiczne, ale nie obcisłe. Zamiast klasycznego pasa ze szlufkami mamy płaską gumkę ze sznurkiem w środku. Patent przegenialny, bo zawsze pod plecakiem klasyczne spodnie z paskiem mnie uwierały. Poniżej ukryty rozporek o którego przydatności nie muszę pisać. Kieszenie zostały umiejscowione dosyć nisko, żeby był łatwy dostęp z zapiętym pasem biodrowym plecaka, są one głębokie na 2/3 puszki piwa ;D. Idąc dalej mamy rozpinane siateczkowe wywietrzniki, które są wielkim atutem tego modelu. Obok zamków zostały naniesione czarne polimerowe (PU) nadruki, jak się domyślam mające usztywnić otwarte wywietrzniki, zwiększa to cyrkulację powietrza podczas ruchu. Kolana są oczywiście perfekcyjne wymodelowane.

Nogawki posiadają zamki bez materiału pomiędzy rzędami ząbków, z jednej strony nie pozwalają na ich poszerzenie, a z drugiej łatwiej je podwinąć prawie pod kolana. Po zapięciu zamków nogawki idealnie opinają  trekkingowe buty od lekkich modeli po klasę backpacking/mountainering (np. La Sportiva Makalu). Mimo braku jakichkolwiek zatrzasków wszytko się ładnie trzyma. Z Cordury zrobione są wewnętrzne strony kostek i lamówka nogawki, oba te elementy znacząco usztywniają mankiety, co szczególnie widać przy niskich butach. Z resztą te spodnie są zaprojektowane do wysokich butów, nieco krótsze, kończą się gdzie powinny na trekkingowych butach, na niskich są ciut za krótkie. Ciekawostką są asymetryczne (1-1,5 cm) końcówki nogawek, z przodu jest dłuższa i bardziej nachodzi na but.

Eksploatacja:

Moje wrażenia z użytkowania Alpinianów są jednoznacznie pozytywne. Vaude wysoko podniósł poprzeczkę dla spodni o technicznym kroju, stworzył klasę spodni z którą trudno jest porównać jakikolwiek znany mi inny model. Po prostu pełna satysfakcja. Zawsze jak ognia unikałem sytuacji, że na zwykłe trekkingowe spodnie zakładam membranę, jest to po prostu niewygodne, ale ponieważ krój Alpinianów przypomina secondskiny to w tym wypadku nie ma problemu, są wygodne jak bielizna. Spodnie kupiłem ponad dwa lata temu, były intensywnie używane jesienią, zimą i wiosną do trekkingu, na rakiety, miały kontakt ze skałą, śniegiem, lodem, czasem dupozazd się zdarzył. Podczas tego okresu najbardziej ucierpiały lamówki nogawek, po prostu przetarły się szwy. Poza kilkoma zmechaceniami, jednym zaciągnięciem i 1mm odklejeniem krawędzi nadruku PU bardzo dobrze się trzymają.

Podsumowanie:

Według mnie są to najlepsze softshellowe spodnie na rynku,  jeżeli chodzi o krój, funkcjonalność i wygodę. Vaude podniósł poprzeczkę tak wysoko, że patrzę niechętnie na inne popularne na rynku modele spodni softshell. Za to przy poszukiwaniach nastepcy tego modelu na pewno sprawdzę co niemieccy inżynierowie ciekawego skroili, bo niestety Vaude Alpinian nie jest już produkowany.

http://www.outdoor.org.pl/images/stories/testy/odziez/atanorVaude/uploadfromtaptalk1353697771565.jpg

Niemal wszystkie „wadliwe” elementy konstrukcji zostały poprawione lub usunięte. nogawki bez lamówki będą się ładniej układały na niskich butach. Dodatkowo wzmocnili zamek przy nogawce. Ogólnie wszystko na plus i poleciłbym zakup drugiej wersji, gdyby nie usunęli również największej zalety tych spodni czyli wywietrzników. Osobiście często z nich korzystałem, właściwie to zadecydowało o zakupie. Także decyzja należy do kupującego.


**Zapraszamy do dyskusji na forum w temacie: [Spodnie] Vaude Alpinian

Dodaj komentarz