Share →

Krakowski Festiwal Górski, będący jednym z największych festiwali skupiających fanów sportów górskich, w tym roku znów otwiera się na narciarzy i snowboardzistów uprawiających freeride. W dniach 5-7 grudnia 2014, w ramach XII edycji tego kultowego wydarzenia, będzie można spotkać się z polskimi himalajskimi skialpinistami, posłuchać z pierwszej ręki jak naprawdę wygląda heliskiing na Alasce, czy obejrzeć świetne filmy freeride’owe na dużym ekranie!

Bargiel i Ostrowski o zjazdach w Himalajach

Krakowski Festiwal Górski startuje już 5 grudnia 2014 i jak co roku, mocnym akcentem swoją obecność zaznaczy na nim freeride. Fanów dalekich eskapad z pewnością zainteresuje opowieść Olka Ostrowskiego, który 29 września 2014 wspiął się na himalajski ośmiotysięcznik Cho Oyu, by zjechać z niego na nartach. Tym samym, został pierwszym Polakiem, który tego dokonał oraz jest aktualnym posiadaczem polskiego rekordu wysokości z jakiej udało się dokonać zjazdu.

Olek Ostrowski (fot. Piotr Śniegórski)

Olek Ostrowski (fot. Piotr Śniegórski)

Olek Ostrowski (fot. Piotr Śniegórski)

Olek Ostrowski (fot. Piotr Śniegórski)

Drugim, równie mocnym akcentem łączącym Himalaje i narciarstwo, będzie spotkanie z Andrzejem Bargielem, który w niesamowitym stylu zdobył i zjechał na nartach ze szczytu Manaslu (8156 m n.p.m.), ustanawiając tym samym rekord czasowy na trasie baza-szczyt-baza wynoszący 21 godzin i 14 minut! Andrzejowi towarzyszyć będzie cała ekipa projektu Hic Sunt Leones, nie zabraknie więc świetnych zdjęć Marcina Kina, filmu autorstwa Darka Załuskiego i relacji brata Andrzeja, Grzegorza.

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Cała prawda o freeridzie na Alasce

Bardzo ciekawa będzie także prelekcja dotycząca spełnienia marzeń każdego freeridera – czyli heliskiingu na Alasce. Podczas tej części KFG, będzie można posłuchać relacji z pierwszej ręki od osób, które same przekonały się jak wyglądają tamtejsze realia. Robin Kaleta, światowej klasy narciarz freeride’owy z Czech od kilku lat organizuje komercyjne narciarskie wyprawy na Alaskę, zna więc temat od podszewki. Drugi z prelegentów, Igor Bucki, ubiegłej zimy na własną rękę eksplorował możliwości jakie daje narciarstwo z użyciem helikoptera na Alasce, a także sobie tylko znanym sposobem zdołał przekonać miejscowych przewodników, by zabrali go w miejsca do których nie mają dostępu zwykli klienci firm heliskiingowych. Obaj narciarze z pewnością potwierdzą lub rozwieją wiele mitów jakie funkcjonują na temat legendarnej freeride’owej mekki.

Igor Bucki

Igor Bucki

Igor Bucki

Igor Bucki

Filmowa uczta

Oprócz spotkań z ciekawymi ludźmi, na odwiedzających czekają także filmy freeride’owe. W programie znajdzie się austriacka produkcja „Trial and Error” opowiadająca o przygodach narciarzy poszukujących śniegu nie tylko w Alpach, ale także w zachodniej Azji, Gruzji czy Rosji. Drugi z filmów to snowboardowy „Heavy Mental”, w którym zobaczymy śmietankę światowego snowboardingu, olbrzymią ilość puchu i mocno buntowniczy klimat – a wszystko to okraszone świetną muzyką. Kolejną produkcją będzie francuska „Sedna” której tytuł nawiązuje do starej grenlandzkiej legendy. Film opowiada historię grupy narciarzy, którzy w poszukiwaniu nowych wyzwań i linii postanowili przy pomocy jachtu eksplorować przybrzeżne góry Grenlandii. Widzowie zobaczą także zjawiskowe dzieło Sweetgrass Productions pt. „Afterglow”. Filmowcy i narciarze w całości zrealizowali film nocą, a zbocza podświetlone zostały całą feerią kolorowych świateł, co dało niesamowity i niespotykany dotąd w sportowej kinematografii efekt. Freeride’owy blok filmowy na XII KFG zamknie produkcja z Czech pt. „Few Days”. Na ekranie zobaczymy jak wyglądają heliskiing i skitury w Szwecji w wykonaniu czołówki czeskich freeriderów, w tym gościa KFG Robina Kalety!

Program freeride’owych atrakcji podczas XII Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

Piątek 5.XII.2014 – Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27

  • 16:00 – 20:00 wystawa sprzętu górskiego i freeride’owego (Pawilon Sportowo-Dydaktyczny), wstęp wolny

Sobota 6.XII.2014 – Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27

  • 12:10 – 12:55 – Cho Oyu na nartach, Olek Ostrowski (główna sala festiwalowa, Pawilon Sportowo-Dydaktyczny), wstęp wolny
  • 17:00 – 17:50 – Heliskiing na Alasce – fakty i mity, Robin Kaleta i Igor Bucki (Nowa Aula, pawilon C, budynek zlokalizowany ok. 100 metrów od Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego), wstęp wolny
  • 18:00 – 22:00 – blok filmów freeride’owych, bilety: http://bit.ly/BiletyKFG
  • Trial and Error, Austria 2014, 65 min, reż. Simon Platzer, trailer: http://bit.ly/11lOYK6
  • Heavy Mental, Szwajcaria 2014, 35 min, Produkcja: Absinthe Films, trailer: http://bit.ly/676hf
  • Sedna, Francja 2014, 60 min, reż. Laurent Jamet i Thibaud Duchosal, trailer: http://bit.ly/1vwEjtT
  • AfterGlow, USA 2014, 11 min. Produkcja: Sweetgrass Production, trailer: http://bit.ly/11lPmIw
  • Few Days, Czechy 2014, 30 min., reż. Tomas Galasek/Alternative Now

Niedziela 7.XII.2014 – Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27

  • 11:30 – 12:30 – Rekord na Manaslu, Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Marcin Kin, Dariusz Załuski (główna sala festiwalowa, Pawilon Sportowo-Dydaktyczny), bilety: http://bit.ly/1qHSvi2
Tagged with →  

Looking for something?

Use the form below to search the site:


Still not finding what you're looking for? Drop us a note so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...