Share →

Na bieżący sezon wspinaczkowy wyznaczonym dla mnie i Marty celem jest m.in. wspinanie się w jak najróżnorodniejszych rodzajach skał. Niektórzy mniej poinformowani pewnie pomyślą, że będzie to wymagało dalekich podróży poza granice naszego kraju. Nic bardziej błędnego! Polska rzeczywiście wapieniem i trochę granitem stoi, ale są też ciekawe geologiczne “oazy”, które można wykorzystać wspinaczkowo.

Krótki wypad w Skały Lądeckie

02-05 lipca 2012

Na bieżący sezon wspinaczkowy wyznaczonym dla mnie i Marty celem jest m.in. wspinanie się w jak najróżnorodniejszych rodzajach skał. Niektórzy mniej poinformowani pewnie pomyślą, że będzie to wymagało dalekich podróży poza granice naszego kraju. Nic bardziej błędnego! Polska rzeczywiście wapieniem i trochę granitem stoi, ale są też ciekawe geologiczne “oazy”, które można wykorzystać wspinaczkowo.

Udało nam się już być w czerwonym piaskowcu i kalcycie. Kolejnym celem była skała gnejsowa, o której się naczytałem rok temu w “Górach”. Znaleźć ją można tylko w Lądku Zdroju.

W napiętym kalendarzu wygospodarowaliśmy 4 dni. Rzut oka na rozkłady, a tam dobre połączenie PKS. Telefon załatwiający nocleg i można było jechać! 😀


Z punktu widokowego na Tojaku

Bezpośrednio z autokaru pierwszego dnia wdrapaliśmy się na Wzgórze Trojak, na które powracaliśmy przez kolejne trzy dni. Atakowaliśmy drogi na skałach Trojak, Skalna Brama i Skalny Mur. Pominęliśmy tylko Baszty.

Podejście pod skały zajmuje ok. 40 min. Spod domu uzdrowiskowego Trojan idzie się niebieskim szlakiem na szczyt. Skał nie da się przegapić, po prostu szlak wchodzi między nie. ;)


Skalna Brama

Najciekawsza jest Skalna Brama oferująca drogi w przewieszeniu (ale po klamach 😀 ) na swojej wschodniej ścianie. Nieprzyjemna jest za to ściana zachodnia, gdyż wymaga jeszcze wiele pracy przy oczyszczeniu w mchu. Południowa ściana to ciekawe, łatwe i przyjemne wspinanie, po którego końcu żałuje się, że to tylko jeden wyciąg.

Polecam także północną stronę Skalnego Muru. Jest tam kilka piątkowych, wymagających jak na ten stopień dróg, oraz kilka czwóreczek.


Skalny Mur

Niestety mieliśmy pecha do pogody. Przechodzące co jakiś czas opady deszczu znacznie skróciły czas jaki mogliśmy przeznaczać na wspin. Sama skała oferuje super tarcie i jest świetnie urzeźbiona. Są tu półeczki, rysy, klamy. Dużo dróg zostało ostatnio obitych nowymi ringami. Tradowcy też będą bardzo zadowoleni: kości siadają w gnejsie doskonale. Pod skałami są też kamyki z wytyczonymi boulderami.


Sympatyczne ławeczki po każdą ze skał na Trojaku

Ostatniego dnia poszliśmy w drugą grupę skalną Lądka, jaką są Stołowe skały. Tam jednak odwiedziliśmy tylko najbliżej położoną skałę Niżna. Oferuje ona w większości niezbyt trudne wspinanie o górskim charakterze. Mimo niskiej cyfry polecam drogę “Lewą częścią ściany” III+. Szkoda, że brakło czasu na pójcie do skał wyżej położonych.

Do samych Stołowych Skał dostać się bardzo łatwo drogą i odbijając na czerwony szlak turystyczny, lub przez las ścieżką spacerową.


Niżna

Wypad zakończył się spacerem po części uzdrowiskowej miasteczka, które jest bardzo ładne. Warty zobaczenia jest także ryneczek.

Informacje praktyczne

Szpej: Komplet ekspresów, warto mieć kilka przedłużanych. Na niektórych drogach można się pokusić o dołożenie “coś od siebie”, więc mały komplet kości także może być potrzebny lecz nie nieodzowny. Dla wielbicieli tradów oczywiście cały szpej. :) Wystarczy lina 50 m.

Topo: http://yetiwspinanie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=63

Dojazd: Z Łodzi do Piotrkowa, tam przesiadka w PKS wyjeżdżający o 21.00 z Warszawy. Przyjazd ok. 6 rano.

Nocleg: W Lądku nie ma pola namiotowego! Nocowaliśmy w pensjonacie Złocień. Standard “akademikowy” ale dobra cena (35 zł pierwsza noc, 25 zł kolejne)  i miła atmosfera.

Więcej zdjęć: https://picasaweb.google.com/RychuTNT/LadekZdroj0205072012#
(przepraszam, że większość prześwietlona i że brak fot ze wspinania – nie było trzeciego jako fotografa)


Do dyskusji, zapraszamy na forum.

Dodaj komentarz

Looking for something?

Use the form below to search the site:


Still not finding what you're looking for? Drop us a note so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...